kamyon
Kamyon Rüzgarına Girmek

Bisikletle Kamyon Rüzgarına Girmek

Merhabalar,

Olayın yaşandığı yer Uşak Merkez’den Afyon istikametine doğru, İzmir-Ankara otoyolu diye bilinen cadde. O zamanlar altgeçitler yoktu. Videoyu çeken benim. Bisikletimin gidonuna monte ettiğim GoPro Hero 3 ile çekmiştim. Bu tür olaylar pek planlı gelişmiyor haliyle.

 

 

O gün olayın nasıl geliştiğini aslında siz de görüyorsunuz. Ben çok da agresif olmayan bir tempo ile antrenmana başlamıştım. Trafik ışıklarında bekleyen birçok kamyon vardı ki, kendime geçecek yol arıyordum. Önümdeki otobüsün hızlanması ile, solumdaki kamyonun da benimle yaklaşık aynı hızda hızlanması ile kaçırılmaz bir fırsat doğdu.

Bisiklete bir süre binmiş, takım olarak antrenman yapmış olanlar bilirler. Antrenmanlarda makara dediğimiz bir sistemde; genellikle tek veya ikili düzende tempolu bir şekilde sürüş yaparız. Öndeki yorulan/lar, yavaşça kenara açılır ve sakince geriye süzülürlerken, hemen arkadaki/ler tempoyu sürdürür. Önde rüzgarı yiyen kişi/ler yorulurken, arkadakiler öndekinin rüzgarında gittiği için görece daha az yorulur. Ama bu fark öyle azımsanacak bir fark değildir.

O sebeple, öndeki bir bisikletçinin rüzgarında olmaktansa koca bir kamyonun rüzgar boşluğuna girebilmek, gerçekten hiç hissettirmeden saatte 70-80km hızlara çıkmanızı sağlayacaktır. Benim ölçebildiğim; kamyon arkası hız rekorum 87.7km/s. Karşıdan rüzgar gelmeyince gerçekten pedal çevirmek çok rahat.

Uzun lafın kısası, işin hem keyif, eğlence kısmı var, hem de ciddi bir adrenalin var. Ben de açıkçası fırsatı yakalayınca kaçırmıyorum. O gün de öyle oldu ve benden çok farklı bir ivme ile hızlanmayan kamyonu, çok kısa süreli bir depar ile yakaladım. Dikkat ederseniz, hemen yakaladıktan sonra köprüye tırmanıyoruz. Ama işte önden rüzgar gelmeyince, yokuşu çıkmak çok rahat. Sonrasında da zeminin bozuk olması ve trafiğin yoğun olması sebebiyle; ve ayrıca kamyonun da sağa sinyal vermesi ile kontrollü şekilde takibi bıraktım.

Bu videoyu izleyip, “ben de yaparım, rahat görünüyor” diyen arkadaşlara önerim şu olacak ki; lütfen mutlaka kaskınız takılı olsun! Sonrasında, zaten durup dururken, bizleri sıkıştıran, trafikte adam yerine koymayan, canımızı hiçe sayan sürücüler varken; bu yapacağınız hareketin ve doğabilecek kötü sonuçların hiçbir açıklaması olamayacaktır. O sebeple, en azından uzun yolda ~3000km antrenman tecrübeniz olsun. Bisiklet hakimiyetiniz ve refleksleriniz oturduktan sonra böyle şeylere kalkışın lütfen.

Saygılar.